Okolica i atrakcje
                                                                          

Karczma “Matras” to wybór miejsca na idealny początek podróży po okolicznych górach i miejscowościach. Dolina Limanowej ma doskonałe warunki klimatyczne i pełna jest miejsc, które trzeba zobaczyć i doznań, których warto doświadczyć zarówno w lecie jak i w zimie.

Poznaj atrakcje znajdujące się w malowniczej Limanowej, położonej w kotlinie u podnóża Łysej Góry (785 m n.p.m.), w pasmie przepięknych gór Beskidu Wyspowego. Pasmo to od wschodu graniczy z rzeką Dunajec i jeziorem Czchowskim a od południa z Gorcami.
………………………………………….

    KRZYŻ NA MIEJSKIEJ GÓRZE     

Jak krzyż na Giewoncie „patrzy na całą Polskę od Tatr, aż do Bałtyku”, tak krzyż na Miejskiej Górze patrzy na całą Ziemię Limanowską. Krzyż stanowi swoisty symbol Limanowej, górując nad miastem. Jest dwukrotnie wyższy nic ten na Giewoncie, bowiem 37m a rozpiętość ramion aż 12m. Z tarasu widokowego rozciąga się wyjątkowa panorama na Beskid Wyspowy i Tatry.
http://www.miasto.limanowa.pl/pl/5368/0/limanowski-krzyz.html

……………………………………..

MUZEUM ZIEMI LIMANOWSKIEJ
Muzeum mieści się w zabytkowym staropolskim dworze. Mieszkająca w nim szlachta posiadała, położoną na południe od Limanowej, Starą Wieś. Granice tej wsi i miasta do II Wojny Światowej wyznaczał właśnie ten dwór. Do kompleksu dworskiego należały dawniej m.in. browar (obecnie budynek starostwa powiatowego), park dworski (jego pozostałości stanowią obecnie Park Miejski).
http://www.muzeum.limanowa.pl/pl
………………………………………….

 STACJA NARCIARSKA LIMANOWA-SKI
Zimą można poszaleć na stoku narciarskim. Stacja narciarska Limanowa-Ski położona jest w pięknej kotlinie górskiej w Beskidzie Wyspowym na północnych zboczach Łysej Góry, ok. 5km od centrum Limanowej. Dojazd do stacji narciarskiej Limanowa z centrum Limanowej – ok. 5km. – Trzeba jechać w kierunku miejscowości Mordarka a następnie skręcić w lewo w ulicę Polną i jechać ok. 4km.
http://lysagora.eu/zima/
………………………………………..

TRASA NARCIARSTWA BIEGOWEGO MOGIELICA

Narciarskie trasy biegowe wraz z towarzyszącą infrastrukturą są doskonałym miejscem aktywnego spędzania czasu dla miłośników sportu. Na turystów czeka bezpłatna wypożyczalnia sprzętu: latem rowery, zimą narty. Dla amatorów zimowego szaleństwa czekają dwie trasy narciarstwa biegowego prowadzone leśnymi stokami( ok. 750-850 m n.p.m.), wokół najwyższego szczytu Mogielicy. http://www.trasymogielica.pl/
…………………………….

WIEŻA WIDOKOWA NA MOGIELICY
Na  najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego – Mogielicy (1170 m n.p.m.) drewnianą wieżę triangulacyjną o wysokości 20 metrów. Dookoła panorama: Gorce, Beskid Sądecki, Tatry, Pieniny, Beskid Żywiecki z Babią Górą, oczywiście Beskid Wyspowy. Na drewnianą 4-kondygnacyjną wieżę zwieńczoną platformą widokową nakrytą daszkiem trzeba się wspinać drabiniastymi schodkami.
http://www.powiat.limanowa.pl/pl/1917/0/wieza-widokowa-na-mogielicy.html
……………………………….

SZCZYRZYC: Klasztor, Browar i Diabli kamień

We wsi znajduje się opactwo cystersów, założone ok. 1234 roku, a w nim muzeum ze zbiorami broni z całego świata, monet, pamiątek sakralnych a także ludowych.

W Szczyrzycu mieściło się również braksatorium – browar założony przez cystersów w 1628 roku. W warzeniu piwa w Szczyrzycu ponoć pomogły szczególne względy opatrzności. Na miejscu można skosztować prawdziwego piwa gryf.
http://www.browarszczyrzyc.pl/
http://www.szczyrzyc.cystersi.pl/

 Diabelskie kamienie łączy legenda o diable, który niósł je, by zniszczyć kościół lub klasztor – ten kamień ma taką samą historię, a do tego chatkę pustelnika i kościółek u podnóża. 3 km od Szczyrzyca w przysiółku Smykań, w Krzesławicach, można po dziś dzień podziwiać odciski palców Lucyfera. Obok przebiega szlak czarny ze Szczyrzyca na przełęcz pod Grodziskiem.

…………………………………………………..

   ODKRYJ BESKID WYSPOWY  

Co roku odbywa się akcja “Odkryj Beskid Wyspowy”. W programie jest wiele atrakcji: wędrówki malowniczymi szlakami, szczyty gór, rajdy, festiwale Beskidzkie Rytmy i Smaki a na nim: koncerty zespołów regionalnych, kapel, chórów, orkiestr, zespołów muzycznych, wystawy rękodzieła artystycznego, kiermasze produktów regionalnych pięciu grup etnicznych zamieszkujących Beskid Wyspowy Białych Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan, konkursy, zabawa taneczna.p.Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.Warto już rezerwować urlop. http://www.odkryjbeskidwyspowy.pl/
………………………………………………….

  JASKINIA ZBÓJNICKA NA ŁOPIENIU

Znajdzie się tu także coś dla amatorów silniejszych wrażeń. Pobliska góra Łopień kryje w sobie pełne tajemnic jaskinie, gdzie schronienia szukali zbójnicy. Starsi mieszkańcy opowiadają że przez nią podziemnym przejściem można dostać się aż na Mogielicę. Na zboczach Łopienia można znaleźć także kilka niewielkich wodospadów, interesujące źródło „Głodna Woda” (na wys. 900 m).
http://www.odkryjbeskidwyspowy.pl/informator/info/at/121/title/%C5%81opie%C5%84-(961-m)
…………………………………………………

KRYTA PŁYWALNIA
Cały rok można aktywnie spędzić wolny czas. Na turystę czeka szereg wodnych atrakcji, a nad Państwa bezpieczeństwem stale czuwają ratownicy WOPR. http://www.plywalnia.limanowska.pl/
………………………………………………….

TRASY GÓRSKIE
Z Limanowej można wyruszyć na wycieczki w okoliczne góry – na Miejską Górę, Jabłoniec, Lipowe, Golców, Sałasz, Ostrą, Jaworz, Paproć czy Modyń,
………………………………………………….

SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ
Zwiedzić można piękny staropolski dwór Michałowskich w Laskowej, oraz szereg zabytkowych kościółków  oraz przepiękne starodawne kościółki i kapliczki, które posiadają znaczną wartość historyczną i artystyczną, są one żywym świadectwem historii i bogatą skarbnicą wiedzy o naszym regionie, wpisanych w Szlak Architektury Drewnianej.
http://www.drewniana.malopolska.pl/
. http://dnidziedzictwa.pl/dwor-w-laskowej/

………………………………………………………

SKANSEN KOLEJOWY W CHABÓWCE I POCIĄG RETRO
Skansen Taboru Kolejowego, który powstał na terenie dawnej parowozowni w Chabówce słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Przejazd zabytkowym pociągiem retro to wspaniała podróż przez historię przywołującą najpiękniejsze wspomnienia z dziecinnych lat, a także unikalna przygoda i aktywna forma wypoczynku dla najmłodszych. Chabówka to jedno z ostatnich miejsc w Polsce, gdzie każdy z Was może  skorzystać z tak rzadkiej i niepowtarzalnej atrakcji turystycznej.

http://skansenchabowka.pl/pociagi-retro/
http://skansenchabowka.pl/malopolskie-szlaki-turystyki-kolejowej-2016/
………………………………………………………..

WYCIECZKI

, Nie można zapominać, że z Limanowej jest wszędzie blisko. Korzystając z własnego lub wynajętego samochodu warto wybrać się na jednodniowe wycieczki do Krakowa, Zakopanego, Wieliczki, Krynicy, Starego Sącza lub na Słowację.
…………………………………………………….